Новини

Пам’ятка     населенню

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД СКАЗУ

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) ‒ гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи. Сказ зараховано до особливо небезпечних хвороб.

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільсько-господарських тварин.

Інкубаційний період сказу триває досить довго ‒ у середньому 1-3 місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), що робить лікування практично неможливим (зафіксовано лише три науково підтверджені випадки одужання після прояву симптомів).

Як розпізнати хвору на сказ тварину?

Головна ознака хворих тварин ‒ зміна їх поведінки.

Запам’ятайте, що поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень ‒ одна з характерних ознак захворювання їх на сказ.

Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів ‒ агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.

 

Щоб уникнути небезпеки, дотримуйтесь правил.

Правила утримання домашніх тварин:

 • охороняйте їх від укусів інших тварин;
 • регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам;
 • виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідку;
 • не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю.

У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби.

При виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру і терміново повідомте державну ветеринарну установу.

Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина:

 • повідомити державну установу ветеринарної медицини та звернутись до медичного закладу для отримання допомоги;
 • негайно промити мильною водою місце укусу чи обслинення;
 • навколо рани змастити йодом;
 • якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу;
 • ні в якому разі не можна відсмоктувати кров із рани, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота;
 • за можливістю якнайшвидше звернутись в найближчу медичну установу за допомогою;
 • тварину ізолювати і спостерігати за нею протягом 10 днів;
 • постраждалому від укусу тварини проводиться повний курс щеплень антирабічною вакциною, яка попереджує захворювання і врятовує життя;
 • обслинений одяг забороняється замивати після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити;
 • протягом 6 місяців не можна вживати алкогольні напої.

Як захиститись від агресивних безпритульних тварин?

Повідомити негайно про таку тварину у місцеву комунальну службу або підприємство, яке займається виловом безпритульних тварин та діють відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».

Пам’ятайте, що сказ ‒ хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини.

Північно-Східне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства інформує щодо зростання випадків невиліковної інфекційної хвороби – сказу, якою хворіють та від якої помирають не тільки тварини, але, на жаль, і люди та з метою попередження її виникнення, особливо серед такої групи ризику людей як лісівники, єгерська служба користувачів мисливських угідь, військові, котрі постійно наражають себе на небезпеку перебуваючи в польових умовах при виконанні професійних обовязків.

Спалахи сказу, в т.ч. на території Харківської області, виникли через неможливість вакцинувати диких тварин у 2022 році у звязку з воєнною агресією росії. Більшість випадків цього захворювання (майже 70%) виявлено на деокупованих територіях або там, де велися активні бойові дії.

На сьогодні спостерігається критичне зростання лабораторно підтверджених випадків сказу: так, якщо в 2023 році в Харківській області було зафіксовано рекордні 117 спалахів сказу тварин, то станом на 10 березня 2024 року – вже 36.

На превеликий жаль, у лютому 2024 року захворів 59-річний чоловік, мешканець Чугуївського району (14.02.2024 у пацієнта піднялася температура, зʼявилися слабкість, водобоязнь, аерофобія—характерні симптоми хвороби – хворого вкусила за палець власна кішка, яка була інфікована на сказ та не мала щеплень). Невдовзі тварина померла. Чоловік не звернувся за медичною допомогою у терміни, коли вакцинація проти сказу мала врятувати життя. Як результат, хворий помер. 

Сказ-вірусне захворювання, яке має найвищий рівень смертності серед усіх інфекційних хвороб людини та гостре інфекційне захворювання тварин, спричинене нейротропним вірусом сказу та характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. Якщо постраждала людина не отримує відповідної медичної допомоги після потенційного інфікування сказом, вірус може викликати захворювання головного мозку, що врешті-решт призведе до смерті. Єдиний спосіб запобігти хворобі – це вакцинація. Перші симптоми сказу схожі з симптомами грипу, включаючи підвищену температуру, головний біль і втому. Потім хвороба поширюється на дихальну систему, шлунково-кишковий тракт та/або центральну нервову систему.

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. Після укусу не треба чекати симптомів! Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпини, а це – пряма загроза заразитися.

Для мінімізації негативних наслідків можливого попадання вірусу сказу в організм людини (перед зверненням до лікувальних закладів) необхідно:

– негайно та ретельно промити уражене місце великою кількістю води з милом. Ця проста процедура має важливе значення і може врятувати життя;

– дезінфікувати рану – використати антисептичний засіб на основі спирту чи йоду (перекис водню не допоможе);

Захворюванню можна запобігти, щорічно вакцинуючи свійських та домашніх тварин, в т.ч. службових собак, тримаючись подалі від диких тварин і звертаючись по медичну допомогу відразу після потенційного зараження, до моменту появи перших клінічних симптомів.

При контакті із хворою або ж підозрілою на сказ твариною у Харкові можна отримати антирабічне лікування у спеціалізованих травмпунктах, які розташовані за адресами:

– Міська лікарня № 26, вул. 23-го Серпня, 23 А;

– Міська багатопрофільна лікарня №18, вул. Краснодарська, 104;

– Міська клінічна лікарня №25, просп. Олександрівський, 122;

– Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17 (також обслуговує дітей), просп. Героїв Харкова, 195;

– Міська лікарня № 3, просп. Ново-Баварський, 90;

– Обласний антирабічний центр – розташований в Обласній клінічній травматологічній лікарні на Салтівському шосе, 266-В.

Лікарі-рабіологи приймають постраждалих у центральних лікарнях – КНП Мереф’янської міської ради «Мереф’янська центральна районна лікарня» та КНП «Дергачівська центральна лікарня» Дергачівської міської ради Харківської області; первинну допомогу можна отримати в кожному лікувальному закладі.

З метою недопущення захворювання тварин, в т.ч. службових собак та таких, що знаходяться поряд та не виключається можливість їх контакту з дикими тваринами – щеплення їх проти сказу являється обов”язковою умовою.

В разі необхідності, Харківське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області готове в будь-який погоджений день та час надати додаткову фахову просвітницьку допомогу щодо профілактики сказу та взяти на себе організацію щеплення тварин проти невиліковного сказу.