Північно-Східне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства продовжує здійснювати заходи по виконанню Указу Президента України від 07.06.2022 №228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів»

               Північно-Східне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (далі – Управління) продовжує здійснювати заходи по виконанню Указу Президента України від 07.06.2022 №228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів».
Управління вживає заходів щодо забезпечення виконання вимог законодавства в частині збереження самосійних лісів шляхом направлення подань на адреси відповідних органів виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування щодо віднесення потенційно самозалісених земельних ділянок до самозалісених з метою їх передачі, у подальшому, під охорону постійним лісокористувачам у тому числі комунальним підприємствам.

                 Управлінням та постійними лісокористувачами Харківської та Полтавської областей виявлено потенційно самозалісених земельних ділянок на загальну площу 224593 га. Управління направило 337 подань на всі 40506 виявлених потенційно самозалісених земельних ділянок, на адреси відповідних органів місцевого самоврядування. Виявлення проведено за допомогою Геоінформаційної системи управління лісовими ресурсами України, презентованої виробничим об’єднанням “Укрдержліспроект” (далі – Укрдержліспроект).
Алгоритм віднесення потенційно самозалісених земельних ділянок до самозалісених передбачає:
– ідентифікацію самозалісених земельних ділянок за допомогою картографічних матеріалів або Геоінформаційної системи управління лісовими ресурсами України (далі ГІС) Укрдержліспроекту чи проведення відповідних обстежень;
– направлення Управлінням відповідних подань щодо віднесення потенційно самозалісених земельних ділянок до самозалісених;
– надання, за результатами обстежень чи аналізу картографічних матеріалів із застосуванням ГІС, Управлінню органами місцевого самоврядування пропозицій щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених;
– формування переліків самозалісених земельних ділянок у межах територіальних громад;
– віднесення земельних ділянок приватної власності до самозалісених ділянок здійснюється їх власниками, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності – органом, який здійснює розпорядження нею, з подальшим внесенням до Державного земельного кадастру відомостей про належність всіх їх угідь до угідь самозалісених ділянок.

                Врятовано 2756 га гектарів потенційно самозалісених земельних ділянок, які відповідні територіальні громади Харківської та Полтавської областей віднесли до самозалісених.
Станом на 03.02.2025 Управління отримало негативних відповідей від органів місцевого самоврядування на загальну площу 82751 га (15221 ділянок).
Крім цього наявна велика кількість неаргументованих відмов органів місцевого самоврядування стосовно розгляду подань Управління щодо віднесення потенційно самозалісених земельних ділянок до самозалісених. Як наслідок, прокуратурами Харківської та Полтавської областей для захисту інтересів держави з метою забезпечення розгляду по суті відповідних подань, направлено більше 22 позовів до суду. За станом на 31.01.2025 в судах відкрито 21 провадження із зазначеного питання.
З метою забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, Управління провело спільні міжвідомчі наради (у тому числі виїзні) за сприяння Харківської обласної військової адміністрації, Полтавської обласної військової адміністрації за участю представників Спеціалізованої екологічної прокуратури, Державної екологічної інспекції, постійних лісокористувачів, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.
Збереження самосійних лісів потребує ефективної співпраці лісівників та органів місцевого самоврядування, що забезпечить збільшення лісистості регіону та України в цілому.