Виїзна нарада щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 07.06.2021 No228

             В зоні діяльності філії «Жовтневе лісове господарство» ДП «Ліси України» відбулася виїзна нарада щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 07.06.2021 No228 та рішення РНБО від 29.09.2022 «Про охорону, захист, використання та відтворення лісів України в особливий період» в частині виявлення самозаліснених земельних ділянок державної та комунальної форм власності з метою їх подальшого використання для досягнення оптимальної лісистості.

             Захід організований Харківською обласною військовою адміністрацією за ініціативи Північно-Східного міжрегіонального управлінням лісового   та   мисливського господарства (ПСМУЛМГ)   та   відбувся   під   головуванням  заступника  начальника Харківської ОВА Євгена Іванова та за участі  начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Віктора Бойка, представників Департаменту захисту довкілля обласної державної адміністрації, ПСМУЛМГ,  територіальних громад та екоактивістів ГО «Всеукраїнська екологічна ліга».

         Під час засідання було проінформовано, що загальна площа лісів Харківської області становить   419,4  га.  77,5  %  з них підпорядковується Державному агентству лісових ресурсів України, це 324,9 тис. га. Решта обліковуються також за Міністерством аграрної політики та продовольства України – 82,9 тис. га, Мінінфраструктури – 7,2 тис. га, Державним агентством водних ресурсів України – 1,4 тис. га, іншими користувачами  – 3 тис. га. До початку повномасштабного вторгнення РФ лісистість області складала 12,1%, при оптимальному показнику 15%. 

         Внаслідок російської агресії є величезні втрати лісових насаджень, майже третини лісів України зазнала різного ступеня шкоди. Із загальної площі лісів Харківської області 7,2 тис. га перебувають в тимчасовій   окупації.   167,4  тис. га   лишаються  не розмінованими, або забруднені уламками різних вибухонебезпечних предметів. Загалом з початку війни роботи з розмінування проведені на території 3,3 тис. га насаджень або 98% від тих, що до цього часу є замінованими та забрудненими вибухонебезпечними предметами.

     В умовах війни збереження кожного гектара українського лісу є вкрай необхідним державницьким заходом. Нині   дуже   важливо  провести заходи з віднесення потенційно самозаліснених земельних ділянок до самозаліснених. Потенційно самозаліснені ділянки не опубліковуються в державному земельному кадастрі та в матеріалах лісовпорядкування. На даних ділянках не проводяться будь-які лісогосподарські заходи, не забезпечується охорона від пожеж та незаконних рубок. Оформлення та їх використання відповідно до умов чинного законодавства забезпечить підтримання екологічної рівноваги  та підвищення ресурсного потенціалу лісів області, – зазначив начальник Північно-Східного міжрегіонального управління ЛМГ Олександр Лисенко.

           Для захисту та збереження самозаліснених лісів, Північно-Східне міжрегіональне управління ЛМГ   направило   на   адреси   територіальних   громад   області   відповідні   подання – звернення з  пропозиціями   про  віднесення  виявлених  за  допомогою Геоінформаційної  системи  «Управління   лісовими    ресурсами    України»    потенційно    самозаліснених    15320     земельних    ділянок   до самозаліснених   на   загальну площу 70819 га, у тому числі з наявними кадастровими номерами на загальну площу 1332 га. 

          На   зазначену  площу  ділянок,   які  мають  кадастрові  номери,  від громад області та органів виконавчої влади наразі отримано позитивні рішення на загальну площу 247 га або 19% від тих, які є об’єктами цивільного права.  Разом з тим є відмови від деяких громад у віднесенні сформованих потенційно самозаліснених ділянок на загальну площу 282 га (21%). На решту ділянок, а це 803 га (60%), отримано проміжні відповіді або відповіді не надано.

           Слід зазначити, що формування потенційно самозалісених земельних ділянок і їх передача в постійне користування не потребує матеріальних,  фінансових  і  інших  витрат з бюджету  громади, оскільки землевпорядні роботи будуть виконані (у випадку прийняття відповідного рішення) коштом ДП «Ліси України», у зоні діяльності філій якого  знаходяться такі ділянки.   Зазначені ділянки  також можуть бути надані згідно чинного законодавства у користування комунальним лісогосподарським підприємствам, якщо такі наявні на території  територіальних громад чи іншим постійним лісокористувачам. 

        Зважаючи   на  ту  шкоду,   яку  ворог  завдав   лісам   Харківщини,    громади   повинні   активно включитися у процес з порятунку та збереження самозаліснених земельних ділянок.   Керівництво   ДП “Ліси України”,   Департамент  захисту довкілля  та   природокористування   ХОВА  та  ПСМУЛМГ  сприяють цьому і нададуть  (в  межах  повноважень) необхідну допомогу з   питань,   пов’язаних   з виявленням чи віднесенням потенційно самозалісених земельних ділянок до самозалісених та в оформленні права користування ними – підкреслив заступник начальника Харківської ОВА Євген Іванов.

            Під час виїзної наради лісівники показали учасникам робочої наради відповідні потенційно   самозалісненні   та самозалісені   вкриті   лісовою   рослинністю   земельн  і ділянки   в   межах Нововодолазької та Валківської територіальних громад,  довели до  відома   основні лісотаксаційні характеристики   деревостанів  та наголосили  на  важливості їх збереження від пожеж, шкідників, хвороб та незаконних рубок, особливо в умовах війни. Спеціалістами ПСМУЛМГ були надані фахові відповіді на запитання представників територіальних громад та керівника Спеціалізованої екологічної прокуратури.

             Начальник   відділу   земельних   відносин   та  екології Валківської громади Володимир Гусів розповів, що за поданням ПСМУЛМГ, громада розглянула та обстежила відповідні земельні ділянки та   прийняла   рішення   про   віднесення   їх   частини до   самозаліснених. Ми розглянули подання і прийняли  на  сесії  рішення   перевести  51  га  таких  ділянок до самозаліснених для їх збереження, відтворення     і     можливої     передачі    державному      лісогосподарському      підприємству    або новоствореному (у разі прийняття такого рішення) комунальному підприємству, – зазначив представник громади. 

             Під час наради було відзначено ряд територіальних громад, які першими віднесли найбільшу чи всю виявлену площу потенційно самозаліснених земельних   ділянок    до    самозаліснених.   Це Олексіївська сільська рада у  Лозівському   районі, Балакліївська   міська   військова   адміністрація Ізюмського району, Старовірівська сільська рада та Зачепилівська селищна рада у Красноградському районі.

        Сергій Размітаєв, голова Харківської обласної громадської організації «Всеукраїнська екологічна ліга»,   акцентував  присутнім  представникам  громад  на  важливості  передачі самозаліснених лісів, оскільки   нині   на  таких   ділянках   ніхто   не   займається   веденням   лісового   господарства   та   збереженням лісів, повністю відсутні протипожежні заходи та мають місце незаконні рубки дерев. 

         –  Через  військові  дії  сьогодні  не  можна  в   повному обсязі  займатися лісовідновленням та лісорозведенням, як це можна було б робити.  Зараз стоїть питання, хоча б зберегти те, що є, у тому числі і природою вирощені ліси. Тому я, перш за все, закликаю органи місцевої влади та місцевого самоврядування з розумінням поставитися до питання виявлення самозаліснених ділянок з метою подальшої їх охорони і прийняти відповідні дієві заходи для цього. Я хочу, щоб самозалісені ділянки були збережені та надані справжнім господарям, щоб диким тваринам було де сховатися і щоб наші діти дихали чистим повітрям, а також мали змогу відвідувати ліси для збору грибів і ягід та милуватися красою лісової екосистеми – підкреслив екоактивіст.

        – Віднесення   ідентифікованих   потенційно   самозаліснених   земельних ділянок державної та комунальної форм власності до самозаліснених   дасть можливість  значно    збільшити   лісистість Харківської області та врятувати ці ділянки, які на сьогодні фактично (не юридично) є лісом, – резюмував підсумки наради Олександр Лисенко.